piątek, 29 sierpnia 2014

Przekleństwo piękna

   Japonia to kraj, którego nie znamy. Nie rozumiemy zachowań Japończyków i dziwnych tradycji. Wiadomo, że podróż najlepiej otwiera oczy na nieznane ale jest też drugi sposób na poczucie klimatu Japonii. Nie staniemy się ekspertami i nie doświadczymy tego, co daje prawdziwa podróż, ale być może staniemy się mniejszymi ignorantami w tym temacie. Wystarczy sięgnąć po książki o Japonii oraz poznać japońskich pisarzy...To pierwszy krok do zrozumienia czym jest Kraj Kwitnącej Wiśni.

"Motyl na wietrze" Rei Kimury opowiada burzliwą i pełną dramatyzmu historię Okichi z Shimodo. Jej niezwykła uroda stała się jej przekleństwem. Rodzice wysłali ją aby szkoliła się jako gejsza. Okichi po raz pierwszy poczuła jak bardzo jest samotna, bo jej ogromnym marzeniem było zwykłe życie, w rodzinnej wiosce przy boku ukochanego mężczyzny. Kiedy postanawia wrócić do rodziców spotyka na swojej drodze młodego stolarza - Tsurumatsu i pragnie z nim spędzić swoje życie, założyć rodzinę. Jest szczęśliwa a zbliżający się dzień zaślubin tylko utwierdza ją w gorącym uczuciu do ukochanego mężczyzny. Niestety jej piękno przyciąga same kłopoty. Kiedy dostrzega ją pewien Amerykanin, będący konsulem generalnym w Japonii, życie Okichi zamienia się w piekło. Zmuszona, zastraszona przez władzę, opuszczona przez rodzinę i narzeczonego zostaje konkubiną wpływowego człowieka. Kilka lat u boku Townsenda Harrisa przekreśla jej marzenia i szacunek wśród ludzi. Zostaje uznana za zwykłą zdrajczynię, kobietę lekkich obyczajów, która zasługuje na potępienie i zapomnienie. Kiedy konsul postanawia wyjechać Okichi będzie musiała ułożyć sobie życie na nowo. Ale czy odnajdzie swoje miejsce w rodzinnej miejscowości? Czy ludzie ją zaakceptują? 

     Życie "Tojin" Okichi było naznaczone cierpieniem, nie mogła zaznać w pełni miłości i akceptacji. Jej uroda podziwiana przez wszystkich stała się klątwą. Nie mogła być z mężczyzną, którego pokochała, a ludzie uważali ją za trędowatą, gorszycielkę i uwodzicielkę. Nikt z mieszkańców Shimodo nie pomyślał, że Okichi nie chciała takiego życia. Widmo jej przeszłości prześladowało ją do końca, ludzie na których jej zależało odchodzili. 
    Historia Okichi nie jest opowieścią o słabej kobiecie, ale o świecie w którym człowiek staje się przedmiotem, pięknym motylem zamkniętym w klatce. Życiem Okichi kierowali inni ludzie - najpierw ojciec, a później wpływowy Amerykanin. Jej rolą była służba, bezwarunkowe posłuszeństwo, które wpoili jej rodzice i szkoła dla gejsz. I może dla współczesnych kobiet jej bezsilność jest irytująca, ale nie zapominajmy o czasach w jakich żyła Okichi i jakie miejsce zajmowała kobieta w kulturze japońskiej. 
   "Motyl na wietrze" to bardzo smutna historia, pełna wielu dramatycznych zwrotów akcji. Główna bohaterka jawi się nam jako nieszczęśliwa kobieta, która doświadcza wielu negatywnych emocji. Pomimo tego, wewnętrznie wydaje się nieskażona, cicha, pokorna, skromna, dostrzegająca szczęście w każdej chwili. Okichi to przykład człowieka błądzącego, szukającego swojej przystani, który nie skarży się na swój trudny los, ale dostrzega to, co dobre.  
    Powieść Rei Kimura to nostalgiczna baśń o miłości i poszukiwaniu akceptacji. Autorka pragnie pokazać psychikę Okichi - wyklętej przez mieszkańców rodzinnej wioski. Jej myśli skażone są ogromnym smutkiem. Kobieta popada w alkoholizm, broniąc się przed rzeczywistością i krzywdzącymi słowami ludzi. Pragnie tylko spokojnego życia przy boku Tsurumatsu, który okazuje się być jej najwierniejszym przyjacielem i miłością życia.

Książka przeczytana w ramach wyzwania "Grunt to okładka"

3 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Bardzo smutna legenda o miłości, ale utrzymana w tonacji japońskiej kultury.

      Usuń
  2. Muszę koniecznie przeczytać! Dodaję do kolejki! :)

    OdpowiedzUsuń