piątek, 20 czerwca 2014

Córka pustyni      Kim jest kobieta w Somalii? Jej zadanie to służyć, rodzić dzieci i być uległą. Kobieta przede wszystkim musi myśleć o swoim mężu, o zapewnieniu mu szczęścia. Nie może myśleć o sobie, o swoich potrzebach. O tym jak traktuje się kobiety mówi już sam akt obrzezania, odebrania kobiecości już małym dziewczynkom. 

  
Przykład Waris Dirie pokazuje, że każda z kobiet, żyjących jako nomada na pustyni może walczyć o swoją godność. Historia zawarta w książce „Kwiat pustyni” opowiada o trudnym życiu somalijskiej dziewczyny, która postanawia zbuntować się i uciec przed niechcianym małżeństwem i niewolnictwem. Waris ma dużo szczęścia, udaje jej się zamieszkać w Anglii, gdzie jej życie zmienia się diametralnie. Oczywiście na początku doświadcza wielu nieprzyjemności, związanych z pochodzeniem czy paszportem. Kiedy zostaje zauważona przez jednego ze znanych fotografów jej świat przewraca się o 360 stopni.  Z biednej, niewykształconej dziewczyny przemienia się w sławną modelkę. Waris postanawia wykorzystać swoje wpływy i opowiedzieć ludziom na całym świecie o zbrodni jaką jest obrzezanie kobiet. Pragnie w imieniu tych wszystkich pokrzywdzonych kobiet sprzeciwić się  rodzimej tradycji i drastycznym obyczajom.

    Pomimo mrocznych stron życia w Somalii Waris opowiada z sentymentem o dzieciństwie i swojej rodzinie, która kocha. Tęsknota za pustynią, prostym, koczowniczym życiem tkwią głęboko w duszy kobiety. Nic więc dziwnego, że trudno było jej się przyzwyczaić do nowego stylu życia, bogatych miast i upływającego czasu, który nie miał znaczenia na pustyni. Tam liczyły się zwierzęta, przyroda i woda.   
   Sprzeciw wobec tradycji kosztował ją wyobcowanie, utratę świata, który znała. Jej ogromna determinacja, siła, odwaga są symbolem dla wielu kobiet  zniewolonych przez tradycje, obyczaje i religię. Niezwykła historia Waris jest pełna nieprawdopodobnych zdarzeń, szczęśliwych zwrotów akcji ale i łez, bólu, cierpienia, samotności w wielkim mieście. 
     Książka ta porusza jeszcze inny problem dotykający modelek, ich stereotypowego obrazu. Ich życie nie jest kolorowe i bajkowe, to nieustanna walka o pracę, wygląd. Kobiety te poświęcają wiele – rodzinę, prywatne życie, pasje. Ich kariera trwa krótko jak błyśniecie fleszem, ale jest intensywna. Krzywdzące też jest stwierdzenie, że są głupie, niewykształcone. Bycie modelką ma swoje dobre i złe strony, na pewno nie jest bajką, jak to się może wydawać wielu osobom. 


                                           Źródło: http://kobigraham.wordpress.com/2009/02/24/between-the-lines-waris-dirie/

5 komentarzy:

 1. Zaczęłam czytać tę książkę jakiś czas temu, ale zostawiłam. Za trudna dla mnie :>

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam jak czytałam tą książkę kilka lat temu. Chwilami, aż trudno uwierzyć, że w dobie sztucznych inteligencji, zaawansowanych technologii itd. panować może takie zacofanie...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. ja oglądałem film. Książki nie spotkałem na swojej drodzę. Powiem tylko, że po obejrzeniu byłem wzruszony !

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurcze od kilku lat mam na półce i nawet nie wiem dlaczego do tej pory po nią nie sięgnęłam

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja ukochana Waris, czytałam nie tylko "Kwiat Pustyni", ale również inne jej pozycje. Gorąco polecam :) U mnie na blogu również znajdzie się co nieco o Waris :)

  OdpowiedzUsuń