sobota, 3 stycznia 2015

Poplątani

Życie nastolatka to nieustanne poszukiwanie własnego ja, buntowanie się przeciwko rzeczywistości.  To okres kiedy człowiek jest wyjątkowo wrażliwy, a wszelkie doświadczenia chłonie jak  gąbka."Zabłądziłam"Agnieszki Olejnik to historia  narodzin pierwszej miłości w obliczu traumatycznej przeszłości. Miłość leczy rany, uczy wybaczać i wprowadza w dorosłość. 

Maja ma 16 lat, jest wysoka i uwielbia grać w koszykówkę. Jej życie to rutyna, bez radości i celów. Od kiedy jej starsza siostra popełniła samobójstwo, wszystko się zmieniło. Matka pogrążyła się w depresji, a ojciec uciekł w pracę. Nikt nie zauważył, że Maja została sama. Izoluje się od znajomych, a jednocześnie zakochuje się w towarzyskim Alku. Wybrała go, ponieważ łączyły ich podobne doświadczenia. Alek przełamuje lody i nieufność, strach Majki. Uczucie, które porywa młodych okazuje się być lekarstwem na samotność, obojętność, pusty dom. Majka i Alek szybko jednak przekonują się, że nie wszystko jest takie łatwe i proste. Czy poradzą sobie z przeszłością, która niczym fatum ciąży nad nimi? 

Opowieść poznajemy poprzez narrację Majki, zagubionej, zbuntowanej i osamotnionej dziewczyny. Od śmierci siostry nie potrafi nikomu zaufać, nie potrafi otworzyć się na innych. Uczucie do Alka, który również stracił bliską osobę, zmienia główną bohaterkę, ucząc ją bliskości, zaufania i radowania się każdym dniem. Autorka plącze ich losy, stawiając ich przed coraz to trudniejszymi wyzwaniami i sytuacjami. Majka musi podjąć wiele ważnych decyzji, które niekoniecznie są trafne i dobre. Ale właśnie tak wygląda młodość. Agnieszka Olejnik nakreśliła dokładnie i szczegółowo psychologiczne portrety młodych ludzi, stojących na zakręcie swojego życia. Bohaterowie przechodzą przez ciężkie doświadczenia, z których muszą się otrząsnąć. Nie mogą liczyć na swoich rodziców, są zdani tylko na siebie. Autorka pokazuje też jak wyglądają poszczególne stadia nastoletniej miłości - od fascynacji po żarliwe uczucie. Książka "Zabłądziłam" pokazuje też typowe problemy nastolatków: pierwsze miłości, używki, zagubienie, wykorzystywanie przez innych. Widzimy ten świat ich oczami, myślimy tak jak oni - i jest to plątanina emocji, od euforii po czarną rozpacz. Nie brakuje w tej powieści trudnych tematów tabu (samobójstwo, gwałt, depresja). To książka, która nie pozwoli o sobie zapomnieć, zmusi nas do przeżywania całym sobą, do refleksji i zadumy nad życiem młodych ludzi, wkraczających w dorosłość. Jest to długa droga, pełna przepaści i spróchniałych mostów. Każdy jednak z nas musi ją przejść.

Prawdę mówiąc gdyby nie polecenie innej osoby, nie sięgnęłabym po tę książkę. I na pewno dużo bym na tym straciła. Cała podróż w świat nastolatków, przeszłaby mi koło nosa. A to powieść bardzo wrażliwa, szczera, prawdziwa. Historia, która mogła przydarzyć się każdemu.

11 komentarzy:

 1. Lubię czasem sięgnąć po takie książki o nastolatkach, zapamiętam tytuł..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To takie szczere spojrzenie, jakby to pisała nastolatka :) ciekawa jestem czy Tobie też się spodoba :)

   Usuń
 2. Lubię takie książki ;) Jeszcze nazwisko, które ma moja babcia. Musze mieć hehehe. Pozdrawiam i zapraszam do siebie aby zapoznać się z wieloma niespodziankami dla czytelników :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to zbieg okoliczności! Dziękuję za zaproszenie :)

   Usuń
 3. Chyba mi się podoba :) :P. Pamiętaj o tej pozycji, Moja ulubiona Bibliotekarko! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już zapomniałam jak to jest być nastolatką i chyba nie chcę sobie przypominać. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się to trudny okres, ale główna bohaterka, Maja ma wyjątkowo pod górkę...

   Usuń
 5. Lubię takie historie z życia wzięte. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Swego czasu książka była dosyć znana w blogosferze, jednak miałam okazji się, aby się z nią zapoznać. Sprawdzę w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też kilka razy na nią trafiłam, ale nie obiecywałam sobie zbyt wiele :) A warto...

   Usuń
 7. oj tak, książka, która powinna być na liście obowiązkowej każdego nastolatka i rodzica. Czytałam zaraz po premierze, a emocje podczas lektury pamiętam do dziś :)

  OdpowiedzUsuń