sobota, 12 lipca 2014

Bo warto walczyć

Rak. Taką diagnozę usłyszał Kamil Durczok, znany dziennikarz. W książce "Wygrać życie" opowiedział o swojej walce z nowotworem. Obok wywiadu, pojawiły się również wypowiedzi lekarzy i żony dziennikarza. Profesor Bogusław Maciejewski opisuje raka jako "rebelię w naszym organizmie", jest on "państwem w państwie, które rządzi się własnymi prawami". (s. 19-20).
Choroba zmienia całkowicie człowieka - priorytety zmieniają się o 360 stopni. To, co było mało ważne lub czego się nie zauważało podczas leczenia nabiera ogromnego znaczenia. Kamil Durczok wspomina moment kiedy dowiedział się o chorobie i nie mógł uwierzyć, że to akurat jego spotkało. Mówi także o ważnej decyzji jaką podjął - postanowił opowiedzieć o swoich zdrowotnych problemach widzom i złożył oświadczenie na antenie "Wiadomości". Ogromny akt odwagi czy szukanie zrozumienia wśród obcych ludzi? Czymkolwiek kierował się dziennikarz jego przemówienie było przełamaniem pewnego tabu, bo przecież o raku nie mówi się otwarcie, bezpośrednio i to jeszcze w telewizji. 
Jego wola walki, wsparcie znajomych ale i obcych ludzi było również nadzieją dla chorych. Można powiedzieć, że Kamil Durczok dostał drugie życie, przeszedł przez koszmar chemioterapii, której okropność mogą zrozumieć tylko chorzy. 

"Wygrać życie" to trudna, bolesna książka, o której myśli się wiele dni po lekturze. Jest jednak promykiem nadziei. Rak to nie wyrok, można z nim wygrać.
Autorzy książki podkreślają, że najważniejsza jest profilaktyka i współpraca z lekarzami, zaufanie.  Trafienie na dobrego lekarza, empatycznego, rozumiejącego obawy pacjentów, jest jednym z ważnych aspektów walki z nowotworem. Rak atakuje nie tylko ciało człowieka, ale i umysł. Dlatego też upór lekarza, jego osobowość i kontakt z pacjentem są niezwykle ważne. Mroczne myśli, depresja czekają aby tylko zaatakować chorego, osłabiając jego wolę walki.

4 komentarze:

 1. Nie słyszałam o tek książce, ba nawet nie wiedziałam że Kamil Durczok jest chory. Musze ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio było o tym głośno, ale jak jeszcze pracował w "Wiadomościach", więc dobre kilka lat temu.

   Usuń
 2. Poszukam tej książki bo warto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawiedziesz się. Ma mniej niż 100 stron, ale jest bardzo emocjonalna.
   Pozdrawiam

   Usuń