poniedziałek, 2 kwietnia 2018

KĄCIK MAŁEGO MOLIKA (2/2018) - "Królik Franek i problem krótkiego ogonka"; "Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy" Marta Krzemińska


Bycie przedszkolakiem wcale nie jest takie proste. Codzienne zmagania maluchów z nowym otoczeniem, wspólne zabawy, pytania, ciekawość – to ogromna dawka emocji. Przedszkolaki stykają się z różnymi problemami, które najczęściej rodzą trudne uczucia, frustracje, lęk, smutek. Rodzicom wydaje się, że uchronią swoje dzieci przed złością, brakiem zrozumienia w grupie czy brakiem akceptacji przez rówieśników. Rozmowa o problemie to pierwszy krok w stronę budowania pewności siebie i zaufania dziecka do rodzica. Warto przedszkolakom pokazywać różne strony i konsekwencje zachowania oraz trudności z jaką się borykają. Aby maluch nie czuł się osamotniony w danej sytuacji warto pokazać mu bohaterów książek, którzy również musieli zmierzyć się z podobnym problemem. Postać królika Franka wydaje się idealnie ilustrować przedszkolne dylematy maluchów.

 Dwie książki Marty Krzemińskiej : „Królik Franek i problem krótkiego ogonka” oraz „Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy” są skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym. Królik Franek lubi chodzić do przedszkola, stara się być grzeczny, ale okazuje się to być niezwykle trudne. Popełnia błędy, złości się, daje się ponieść emocjom – ale potrafi wyciągnąć wnioski ze swojego zachowania, potrafi przeprosić i stara się naprawić relacje – czy to w domu, czy w szkole. 

Postać Franka to typowy przedszkolak, jednak można się od niego wiele nauczyć. Przede wszystkim Franek uczy empatii, rozpoznawania własnych emocji i uczuć innych osób. Pierwsza historia „Królik Franek i problem krótkiego ogonka” dotyczy inności. Nasz bohater w przedszkolu poznaje nową koleżankę, kotkę Pusię, która jest inna, bo ma krótki ogonek. Franek boi się, że innością można się zarazić, więc nie chce bawić się z Pusią. Rozmowa z mamą i bliższe poznanie nowej koleżanki dają do myślenia Frankowi. 

W drugiej opowieści „Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy” sympatyczny przedszkolak próbuje za wszelka cenę wygrać w ulubionej grze. Niestety szybko okazuje się, że nie można ciągle wygrywać i czasami trzeba nauczyć się przegrywać, akceptując sukces innej osoby. Rywalizacja wyzwala ogrom emocji w Franku, który jak każdy maluch pragnie zawsze zwyciężać i obraża się, kiedy mu się to nie udaje. Króliczek pokazuje jak radzić sobie w takich momentach, jak walczyć ze swoją złością i rozczarowaniem.
Seria o króliku Franku wydawnictwa Wilga to ciepłe opowieści, pokazujące bliskie relacje rodzinne, przedszkolne problemy i emocje maluchów, z którymi nie zawsze można sobie poradzić. Przedszkole to nie tylko beztroskie zabawy, zajęcia plastyczne i rówieśnicy – ale także poznawanie siebie, innych osób, reagowanie na różne zachowania i sytuacje. 

Kolorowe, łagodne ilustracje Eweliny Jaślan-Klisik, duża czcionka i edukacyjne opowieści tworzą idealna lekturę do wspólnego aplikowania. Czytanie rodzica z dzieckiem i wzajemna rozmowa, ukierunkowana poprzez pytania pomocnicze znajdujące się na ostatnich stronach książki to forma dialogu o uczuciach, o których trudno się rozmawia i definiuje. Warto dodać, że przygody królika Franka powstawały przy pomocy psychologa dziecięcego – Marty Żysko-Pałuby.    
Marta Krzemińska stworzyła bardzo wiarygodną postać, z którą maluch szybko się zidentyfikuje. Zwierzak czasami się złości, bywa smutny, kapryśny i nie zawsze jest idealny. Tak jak każde dziecko. Postać Franka uczy jak stawiać pierwsze kroki w świecie emocji, jak ważne jest przyznawanie się do swoich błędów, uczenie się bycia dobrym dla innych, akceptowania i empatii. 

Królik Franek to przedszkolak, z którym warto się zaprzyjaźnić i spróbować odnieść jego perypetie do codzienności maluchów, gdyż perspektywa bajkowego króliczka to sposób patrzenia i zachowania naszych dzieci. Myślę, że królik Franek stanie się wartościową lekturą dla rodziców i dzieci. Dwa tytuły, które dotychczas się ukazały, są tego najlepszym przykładem. 


Za egzemplarze książki dziękuję wydawnictwu WILGA 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz