poniedziałek, 10 listopada 2014

Królowa Ptaków, czyli powrót do świata baśni

Kocham baśnie. Przepis na dobrą baśń powinien zawierać magię, tajemnicę, zaskoczenie, barwnych bohaterów, bogatą symbolikę oraz świat, który rozrasta się jak korzenie drzewa. Te wszystkie elementy ma powieść "Lato i Ptaszynka" Katherine Catmull. Książka jest porównywana do opowieści z Narnii, do której można wejść dzięki magicznej szafie i dziecięcej wyobraźni. W powieści Catmull wszystko ma swoje znaczenie, istnieje podział na świat rzeczywisty, realny oraz baśniowy, krainę ptaków.

Lato i Ptaszynka są siostrami, które całkowicie inaczej postrzegają świat. Lato jest praktyczna, starsza, zawsze myśli logicznie i próbuje opiekować się młodszą siostrą. Ptaszynka to niespokojny duch, zakochana w ptakach, swoim flecie, muzyce, odbiera świat głębiej, widzi więcej niż jej starsza siostra, stąpająca mocno po ziemi. Pewnego dnia dziewczynki budzą się w pustym domu- rodzice zniknęli. Siostry podejmują trudną decyzję - postanawiają odszukać zagubionych rodziców. Lato stwierdza, że musiało wydarzyć się coś niezwykle ważnego, skoro mama i tato zostawili je same. Dzieci odnajdują tajemniczy list od matki, pełen symboli, które dziewczynki odczytują na swój sposób i wyruszają w trudną podróż, która odkryje wszystkie tajemnice z przeszłości i zmieni ich beztroskie życie. Lato i Ptaszynka przechodzą przez magiczną bramę, która jest wejściem do świata ptaków. Niestety każda z bohaterek inaczej interpretuje ten niezwykły świat, Ptaszynka widzi o wiele więcej i postanawia sama odnaleźć rodziców, tym bardziej, że rozumie mowę ptaków. Lato niestety pozostaje sama. Spotyka starego człowieka, który opowiada jej niezwykłą historię o Królowej Ptaków, która prowadzi co roku swój ptasi lud do Zielonego Domu, ptasiego raju. Niestety pewnego dnia Ptasia Królowa zniknęła, a ptaki nie znały drogi do magicznego miejsca. Tylko Królowa Ptaków wiedziała jak przeprowadzić ptaki, tylko ona znała mapę. 
Każda z dziewczynek pragnie odnaleźć rodziców, lecz w ptasim świecie panuje Lalkarka, chciwa i okrutna kobieta, która za wszelką cenę pragnie zdobyć koronę Królowej Ptaków. Jest niebezpieczną postacią, która potrafi zamieniać innych w marionetki, marząc o lataniu w przestworzach jak ptak. Aby ją pokonać Lato i Ptaszynka będą musiały odnaleźć prawdziwą Królową Ptaków, a także odkryć swoją prawdziwą duszę i drogę.

Świat powieści "Lato i Ptaszynka" jest baśniowy, bogaty w symbolikę i trel ptaków. W piórach ptaków, łabędzich kształtach, sowim pohukiwaniu kryje się prawdziwa magia,oparta na miłości, zaufaniu i poświęceniu. Dziewczynki zostają poddane wielu próbom i pomimo swoich słabości, pokus, zazdrości, powracają do prawdy, która okazuje się zarówno bolesna jak i niezwykła.  Uczucia mają tutaj przeróżne barwy i są wieloznaczne tak jak odczytywane symbole, mapy i ptasia pieśń. Świat ptaków jest różnorodny, kolorowy, ale i mroczny, surowy, nie uznający fałszu. 
Może się wydawać, że to baśń dla dzieci - absolutnie, jest dla młodego człowieka, nawet dla dorosłego, ponieważ motywacja bohaterów jest dość skomplikowana. Tak naprawdę jest to opowieść o człowieku, który jest pełny wielu sprzeczności, popełnia błędy ale i potrafi dokonać rzeczy wielkich. Bohaterowie nie są idealni, błądzą, poszukują, upadają, ale zawsze powstają, aby iść dalej.
"Lato i Ptaszynka" to piękna historia o poszukiwaniach swojej tożsamości. Autorka mówi nam, że nie wszystko jest oczywiste, ale posiada drugie dno, inne znaczenie, bo każdy z nas inaczej interpretuje świat, przepuszczając go przez swoją osobowość. Mnie urzekła najbardziej Lato, odważna, odpowiedzialna, o wiele dojrzalsza niż Ptaszynka. Jej postawa budzi moje uznanie, pomimo wyobcowania i ograniczeń staje się kimś więcej. Lato wykluwa się z jajka, opuszcza skorupę ignorancji, ograniczeń, porzuca swoje dawne "ja" aby odkryć historię swoich rodziców, aby powrócić do Zielonego Domu. 

Autorka oraz jej strona:

Książka przeczytana w ramach wyzwania: Grunt to okładka

4 komentarze:

 1. Dawno już nie czytałem żadnej baśniowej książki. Może powinienem? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też uwielbiam baśnie! Będę mieć tę książkę na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam ostatnio tą książkę i przyznam, że naprawdę jest wspaniała. Wzruszyła mnie, na długo o niej nie zapomnę. Zaczytałam się w niej. :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń