niedziela, 19 lipca 2015

Rabka Festival 2015 - relacja

Gdzie można było spotkać niesamowitych pisarzy, ludzi zakochanych w literaturze, niezwykłych ilustratorów? Jest takie miejsce w Polsce - Rabka Zdrój, gdzie w lipcu spotykają się miłośnicy książek dla dzieci. Byłam w Rabce pierwszy raz i zakochałam się od pierwszego wejrzenia - w samym miejscu, w festiwalu, który swą energią zaraził wszystkich uczestników...
Rabka Festival odbywał się po raz drugi i nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych jak i dla starszych moli książkowych. Dla mnie największym odkryciem był włoski ilustrator - Roberto Innocenti, którego ilustracje do  "Kopciuszka" czy "Czerwonego Kapturka w wielkim mieście" (oczywiście obie książki niebawem zagoszczą na mojej półce), były ucztą estetyczną, cudowne i realistyczne ilustracje, przenoszą w świat tekstu, stają się magiczną opowieścią. Niezwykłe okazało się też spotkanie z mistrzem polskiej ilustracji - Józefem Wilkoniem, który opowiadał jak dostrzec talent u dziecka i co zrobić, aby go nie stłamsić. 
Dla dorosłych odbyły się bardzo interesujące prelekcje na temat baśni, dziwności w literaturze, ilustracjach oraz festiwalach organizowanych w Wielkiej Brytanii i Szwecji. 
Dzieci i dorośli mogli spotkać swoich ulubionych pisarzy - Grzegorza Kasdepke, Joannę Olech, Barbarę Gawryluk, Małgorzatę Strzałkowską, Lottę Olsson. 
Tematyka warsztatów była różnorodna i zainteresowałaby najwybredniejszych poszukiwaczy nowinek technologicznych i książkowych. 
Mi spodobały się książki interaktywne dla młodszych czytelników, pokazujące jak można urozmaicić tekst np. baśni "Czerwonego Kapturka". 

Planuję już przyszłoroczną wyprawę do Rabki, bo taki literacki festiwal to moc wrażeń i cudownych wspomnień. Dla dzieci to gwarantowana dobra zabawa, inspirująca i zachęcająca do sięgania po książki. A rozmowy z autorami to sama przyjemność dla młodych czytelników.... 
Brawa dla organizatorów i wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego festiwalu.
 
Pozostaje mi mieć nadzieję, że za rok będzie tak samo ciekawie, różnorodnie i zabawnie. Rabka Festival to wydarzenie, na którym musicie być!!!! 

Krótka fotorelacja:)

Józef Wilkoń podczas otwarcia festiwalu


 Rozmowa Joanny Olech i Józefa Wilkonia o ilustrowaniu książek
 Rozmowa Roberto Innocentiego z Jarosławem Mikołajewskim
 Wystawa ilustracji R. Inoccientiego w Bibliotece


 Warsztaty z Lottą Olsson i Barbarą Gawryluk - "Dziwne zwierzęta"
 Warsztaty z tworzenia gier planszowych z Wojciechem Rzadkiem

 Biblioteka mieszcząca się na dworcu kolejowym :)
Piegowate Książkojady w skromnej osobie :)

3 komentarze:

 1. Ale super festiwal! Może za rok uda mi się tam zawitać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie :) może się spotkamy ^^

   Usuń
 2. "włoski ilustrator - Roberto Innocenti" - Wyguglałam, jego prace rzeczywiście są całkiem fajne! (A mam duże wymagania, jeśli chodzi o ilustracje).
  Ślicznie wyszłaś na ostatnim zdjęciu. :)

  OdpowiedzUsuń