sobota, 11 sierpnia 2018

KĄCIK MAŁEGO MOLIKA (6/2018) - "Królik Franek i historia nieśmiałego misia"; "Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie" Marta Krzemińska, il. Ewelina Jaślan-Klisik

Przedszkolaki doświadczają różnych emocji, często stykają się pierwszy raz z nietypowymi sytuacjami, czując wtedy niepewność i zagubienie. Każda z książeczek o codziennych przygodach Królika Franka autorstwa Marty Krzemińskiej może stać się dla malucha równie ważna jak ukochana przytulanka czy kocyk. „Królik Franek” (wyd. Wilga) sprawdza się podczas czytania na dobranoc, kiedy oprócz lektury możemy wraz z dzieckiem porozmawiać o książce, nawiązując do własnych przeżyć z całego dnia. Franek, który ma cechy typowego dziecka w wieku przedszkolnym jest postacią sympatyczną i przyjazną, popełnia błędy, ale stara się je naprawić, co wcale nie jest łatwe. W najnowszych przygodach będzie musiał zmierzyć się z kłamstwem i nieśmiałością.
„Królik Franek i historia nieśmiałego misia” pokazuje, że są różne osobowości, niektórzy są zamknięci, nieśmiali, małomówni, a inni bardzo szybko nawiązują kontakty. Królik Franek, który nie ma problemu z nowymi znajomościami. Kiedy poznaje misia Mikusia, wydaje mu się naturalne, że szybko się zaprzyjaźnią. Okazuje się jednak, że nowy kolega jest bardzo wstydliwy i nieśmiały, potrzebuje czasu aby poznać bliżej Franka. Dla króliczka jest to nietypowe zachowanie, które odbiera jako brak akceptacji ze strony misia. Czy Mikuś pokona swoją nieśmiałość i zaprzyjaźni się z Frankiem?
O kłamstwie, które ma krótkie nogi opowiada książeczka „Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie”. Nasz sympatyczny bohater postanawia pożyczyć telefon siostry, nie pytając ją o zgodę. Bojąc się konsekwencji i reakcji rodziców oraz dziadka, postanawia skłamać. Kłamstwo zdaje się być tylko pozornym wyjściem z opresji, tak naprawdę rodzi poczucie winy. Franek sam doświadcza jak niemiłe uczucie towarzyszy ukrywaniu prawdy. W takich sytuacjach okaże się być bardzo pomocna mama, która zawsze stara się wyjaśnić Frankowi jego błędy i dodać otuchy w trudnych sytuacjach.
Kolejne części serii o Króliku Franku idealnie wpisują się w dziecięce problemy, wątpliwości, ucząc najmłodszych czytelników uniwersalnych wartości opartych na wzajemnym zaufaniu i rozmowach o codziennych trudnościach i radościach. W świat emocji i empatii wprowadzają Franka rodzice, wychowawczyni z przedszkola, dziadek czy starsza siostra. Świat Królika Franka jest dzieciom bardzo dobrze znany, wręcz czują się jakby byli jego częścią. I właśnie to zapewne chciała osiągnąć autorka, tworząc rzeczywistość i postacie bliskie dziecku, stykające się z podobnymi sytuacjami, przeżywające identyczne wątpliwości i obawy. Warto podkreślić, że każda z książeczek o Franku zawiera na końcu zestaw pytań, refleksji, które mogą pomóc w zrozumieniu historii i konkretnych uczuć, towarzyszącym postaciom. Seria o Króliku Franku sprawdzi się podczas przedszkolnych zajęć terapeutycznych czy bajkoterapii. 

Królik Franek to jedyny w swoim rodzaju bohater, ujmujący, sympatyczny, przemawiający do wyobraźni dziecka. Dzięki pięknym, łagodnym i kolorowym ilustracjom Eweliny Jaślan-Klisik przygody Franka zapadają w pamięci i sprawiają, że maluch chętnie do nich powraca. Ilustratorka zadbała aby mimika postaci była wyrazista i czytelna dla dziecka. Królik Franek, podobnie jak żółw Franklin czy Tupcio Chrupcio, ma szansę podbić serca maluchów oraz rodziców. Piękne opowieści, sytuacje zaczerpnięte z codzienności przedszkolaka oraz ciepłe ilustracje to gwarancja wartościowej i mądrej wspólnej lektury. 


Za egzemplarze książki dziękuję wydawnictwu WILGA 

1 komentarz: