czwartek, 2 stycznia 2014

Elantris - miasto umierających bogówElantris było rajem. Miastem wybrańców , ostoją szczęścia, bezpieczeństwa i pokoju. Ludzie stawali się bogami za sprawą niezwykłej magii.  Złoty okres Elantris dobiegł końca kiedy to nastąpiła niewytłumaczalna metamorfoza bogów w konające, odrażające istoty.  Od tego czasu miasto marzeń, lśniące i bogate zamieniło się w brudne slumsy, zamieszkiwane przez chorych, cierpiących szaleńców, pozbawionych siły, uczuć i wyższego systemu wartości.  O przeklętym Elantris krążyły różne legendy: o wiecznie żyjących demonach, o karze, która dotknęła ludzi  obwołujących się bogami….
Ten kto trafił do Elantris z symptomami  przeklętej choroby nigdy nie wracał, miejsce to stawało się jego więzieniem, piekłem, w którym można tylko śnić o śmierci, która nie mogła nadejść. Ból i głód  - te dwa uczucia towarzyszyły niezmiennie potępieńcom.
Do tego miejsca trafia młody książę , Raoden, który lada dzień ma poślubić księżniczkę Teod -  Sarene.  Niestety los odbiera mu dom, rodzinę, przyszłą żonę oraz tron.  Teraz jego jedynym celem jest przeżyć  i nie postradać zmysłów jak większość mieszkańców miasta.  W tym czasie do  Arleonu , ojczyzny księcia przybywa nieświadoma Sarene. Jej przyszły wybranek zostaje uznany za zmarłego a jego pobyt w Elantris pozostaje tajemnicą. 
Sarene nie jest bezbronną i  użalającą się księżniczką, ale pewną siebie i niezależną kobietą.  A przed nią żadna tajemnica się nie ukryje. Niczym prawdziwy detektyw Sarene  odkrywa sekrety polityczne, religijne, krótko mówiąc przewraca świat Arleonu do góry nogami. Nawet jej towarzysz, świecąca, inteligentna  istota Seon -  Ashe nie potrafi dotrzymać jej kroku i raczej sceptycznie podchodzi do wszelkich pomysłów i intryg, w których jego pani chętnie uczestniczy.  Warto dodać, że postać Ashe  wprowadza wiele humorystycznych i ironicznych sytuacji. Zarówno Raoden jaki i Sarene pragną zmienić  swoje otoczenie i społeczeństwo, aby ludzie znowu mogli być szczęśliwi pod władzą dobrego i mądrego króla. Elantris nie tak łatwo odbudować  tylko siłą śmiertelników ale optymistyczny książę podejmuje się tego zadania. Jako typowy idealista potrafi porwać tłumy (nawet tych o pokroju zombi), wierząc, że w każdym drzemie chociaż cząstka dobrego człowieka z przeszłości.
Powieść „Elantris” Brandona Sandersona to kawał świetnej fantastyki, z porywającymi bohaterami oraz nagłymi i dynamicznymi zwrotami akcji. Świat Raodena i Sarene jest dopracowany, solidnie przemyślany i opiera się na logicznych prawach. Jest trochę podobny do współczesnej rzeczywistości, społeczeństw, polityki i religii. Najważniejsze, że mówi o ludzkich namiętnościach, pokusach, dramatach i cierpieniach a to wszystko okraszone wyjątkową fantastyką i magią, bliską człowiekowi i jego naturze.
Podsumowując – książka ta zasługuje na najlepszą półkę i warto o niej rozmawiać ze znajomymi, polecając jako cudowną podróż w świat genialnej, nowatorskiej fantastyki najwyższych lotów. Jednak na nic moje pieśni pochwalne jeżeli sami nie dacie się porwać Elantris. Gwarantuję całkowite odcięcie od rzeczywistości :)

                  Źródło:  http://brandonsanderson.com/books/elantris/elantris/elantris-cover-gallery/

4 komentarze:

  1. chce to chce! tylko czy znajde?? :( PS: jestem tu nowa, ale...hihi basnie, anime , fantastyka ojej ja tu ebde sei czuc jak u siebie :3 pozwolisz ze wyrobie kacik taki malutki dodam troche kocyka ipoduszki i tak zatopie sie w tym swiecie :3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło, serdecznie zapraszam :) rozgość się i czuj się jak u siebie w domu :) Książki poszukaj w bibliotece (chociaż chciałabym ją mieć na własność).

      Usuń