piątek, 27 grudnia 2013

Eva z planety Ziemia

   
CzarLa to wspaniała, pouczająca i wciągająca powieść (nie tylko dla młodzieży) o świecie przyszłości, w którym nowoczesna technologia zostaje ukazana w opozycji do natury. Eva Dziewięć jest człowiekiem i to chyba jedynym w tym dziwnym świecie. Mieszka w Sanktuarium - podziemnym schronie, naszpikowanym najnowocześniejszymi technologiami, które mają ułatwiać jej życie a wirtualne treningi przygotowują ją do wyruszenia na powierzchnię. Towarzystwa dwunastoletniej dziewczynce dotrzymuje robot - Mat, przybrana matka. W uporządkowanym świecie Evy dochodzi do katastrofy, kiedy to, do twierdzy wdziera się intruz, niszcząc wszystko na swojej drodze. Dziewczynka zmuszona jest uciekać i po raz pierwszy w życiu wychodzi na zewnątrz. Wychowana w kokonie bezpieczeństwa musi sobie radzić w nowym, nieznanymi i niebezpiecznym świecie. Niestety dostępne jej urządzenia zawodzą nawet omnipod - niby wszechwiedzący nie potrafi zidentyfikować podstawowych form życia na tej dziwnej planecie. Eva aby przeżyć musi zaufać swoim zmysłom i instynktowi. Na szczęście na jej drodze staje Tułaczowiec, przedziwne stworzenie, mówiące niezrozumiałym językiem. Eva poznaje czym jest prawdziwa przyjaźń, zaufanie a także strach. 

"CzarLa. Poszukiwacze" Toniego DiTerlizzi to pozycja obowiązkowa dla fanów Gwiezdnych Wojen i futurystycznych powieści. Odnajdziemy tu niezwykły świat istot,stworów i potworów a nawet roślin. Piękne rysunki autora nie ingerują w naszą wyobraźnie ale pomagają lepiej zrozumieć i odtworzyć ten baśniowy klimat i bohaterów. Tułaczowiec to mądry i doświadczony podróżnik, który stracił wszystko co kochał. Otto podobnie jak Eva odnajduje przyjaciół i schronienie. Główna bohaterka pragnie odnaleźć swoje korzenie i być może innych ludzi. Czy dowie się czym jest tajemnicza CzarLa i skąd pochodzi? Czy nauczy się żyć bez nowoczesnych maszyn, jedzenia w pigułkach i niezbędnych witamin? 

Warto przeczytać CzarLę aby przenieść się w fantastyczny świat przyszłości, w którym ludzka technologia zdaje się być anachroniczna i nie potrzebna. Powrót do natury jest głównym przesłaniem tej książki. Eva jest cyber dzieckiem, być może człowiekiem przyszłości, uzależnionym całkowicie od techniki i robotów. A czy nasz świat zmierza w dobrym kierunku...
Czarla. Poszukiwacze to pierwszy tom przygód odważnej Evy, czekamy z niecierpliwością na kolejny :)

2 komentarze:

 1. Miałem ją w swoich łapkach :) i przyznam zainteresowała mnie zwłaszcza że świetnie jest wydana chodzi mi o te rysunki :) a po przeczytaniu recenzji tym bardziej się za nią wezmę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie pozycja obowiązkowa. Rysunki są naprawdę wspaniałe i dodają uroku całej powieści.
   Pozdrawiam

   Usuń