wtorek, 14 maja 2013

O sile kobiecego pisarstwa – spotkanie z Barbarą Rybałtowską  
Źródło: http://www.axismundi.pl/9,2,Barbara-Rybaltowska

  „Ja nie artystka, ja szarlatana” – pod takim mottem, upłynęło spotkanie autorskie z Barbarą Rybałtowską, artystką, a raczej „kobietą renesansu”. Pani Barbara związała swoje życie nie tylko z literaturą, ale poświęciła się szerokiej działalności artystycznej. Bardzo interesująco i intrygująco opowiadała o swoim epizodzie kabaretowym, paryskim, o młodości i niezwykłym szczęściu, dzięki któremu wychodziła z wielu sytuacji obronną ręką. Autorka podkreślała, że nie jest osobą medialną, chociaż pojawiały się propozycje zekranizowania jej powieści.  Jak sama stwierdziła – „przebiera się za pisarkę”, literatura jest jakby przedłużeniem dalszego życia artystycznego. Swoje pomysły do powieści czerpie z życia, zajmując się pisarstwem w wolnym czasie.

     Jako czytelniczka odnoszę takie wrażenie, że pisanie dla Pani Barbary to chęć utrwalenia tego, co było, uciekającej przeszłości, zacierających się wspomnień.  To możliwość stworzenia prawdziwych, silnych i odważnych kobiet, bohaterek – podobnych do jej własnej matki.  Czytelnicy bardzo ciepło przyjęli autorkę, będąc pod wrażeniem jej osoby i charakteru. Pisarka usłyszała wiele miłych słów o swoich książkach, które dają nadzieję, stają się bliskie samemu odbiorcy. Autorka promowała także swoją najnowszą powieść, która ma się dopiero ukazać – „Przypadek sprawił”.

       Pisanie to także kwestia talentu, trudnej pracy, polegającej na zbieraniu materiałów (np. przy tworzeniu biografii). Literatura daje poczucie spełnienia zarówno dla czytającego jak i dla autora.  Książki Barbary Rybałtowskiej są bardzo kobiece, co jednak nie szufladkuje ich w sztywnych ramach powieści romansowych czy obyczajowych. Wydaje się, że jej twórczość zdobywa dopiero rzesze nowych odbiorców – ludzie potrzebują takiej literatury i takiego kobiecego pióra.  Tym bardziej, że każda z powieści przyciąga jeszcze bardziej do samej autorki i pozostałych książek. Sama zachęcam do zapoznania się z książkami autorstwa Barbary Rybałtowskiej – jest to dobra, polska literatura, która hołduje ważnym wartościom rodzinnym i ludzkim.

Spotkanie zorganizowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, Filia nr 6.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz