niedziela, 21 kwietnia 2013

KĄCIK MAŁEGO MOLIKA (cz. 5) : "Magiczne drzewo: Czerwone krzesło" Andrzej Maleszka

"Czerwone krzesło" Andrzeja Maleszki jest oparte na popularnym motywie baśniowym, w którym magiczny przedmiot spełnia marzenia, pragnienia bohaterów. Nie jest to jednak baśń, bo akcja powieści toczy się we współczesnym świecie, a postacie są zwykłymi ludźmi. Autor przemyca w swojej książce ważną  problematykę związaną z rodziną. Świat dzieci jest nieskażony materializmem, jest "czysty", niewinny. To dorośli wymagają wewnętrznej przemiany, odnalezienia "dobrej drogi".
Kuki, Filip i Tosia wiodą szczęśliwe życie z rodzicami. Ich świat przewraca się do góry nogami kiedy Kuki, najmłodszy z rodzeństwa odnajduje tajemnicze krzesło. Nie jest to jednak zwykły mebel, ale zaczarowany, stworzony z magicznego drzewa.Wystarczy na nim usiąść i wypowiedzieć życzenie, a krzesło czasami w przewrotny sposób spełni je. Czerwone krzesło jest jednak wrażliwe na dobro, dlatego ucieka przed dorosłymi, chciwymi ludźmi. Taki magiczny mebel wymaga jednak odpowiedzialności, wypowiedziane pragnienia mogą okazać się groźne i niebezpieczne dla ludzi. Dzieci początkowo nie zauważają dziwnych zbiegów okoliczności, aż do momentu gdy na krześle zasiada niesympatyczna ciotka i zamienia rodziców Kuki, Filipa i Tosi w bezdusznych muzyków, pragnących podróżować i zarabiać pieniądze na największym statku świata. Wyruszają natychmiast, pozostawiając pod opieką ciotki, zdezorientowane i zrozpaczone dzieci. Rodzeństwo postanawia odzyskać ukochanych rodziców, ale może im w tym pomóc tylko magiczne krzesło. Niestety, nie tylko im zależy na jego odnalezieniu. Pojawia się czarny charakter, Max, sprytny złodziejaszek i oszust, który pragnie tylko pieniędzy i bogactw, nie licząc się z innymi.
   Powieść Andrzeja Maleszki jest pełna zwrotów akcji, niespodziewanych wydarzeń, ale posiada uniwersalny morał. To rodzina jest najważniejsza, ona stanowi o szczęściu człowieka. Materializm znieczula człowieka na krzywdę innych, czego przykładem jest ciotka - zaradna, oszczędna, bogata, ale i samotna, zgorzkniała kobieta. Czerwone krzesło zmienia nie tylko jej wygląd, ciało ale i duszę. Powraca do swojego prawdziwego wnętrza i okazuje się, że ta mała, radosna dziewczynka żyła w niej cały czas- ukryta gdzieś głęboko. Dziecięca przyjaźń, miłość mają ogromną moc, silniejszą niż wszelkie magiczne artefakty. "Czerwone krzesło" to przygoda, humor i powrót do świata dzieciństwa. Bo magia kryje się w pozornie, codziennych przedmiotach...

1 komentarz:

  1. Ciekawa lekturka :)

    P.S.
    Chcę pomóc koleżance. Niesamowicie utalentowana bloggerka wydała książkę, ale w naszym kraju nie wspiera się debiutantów. Książka ma same pozytywne recenzje, więc na pewno spodoba się ludziom, jeśli ją przeczytają. Może i Ty się skusisz?
    Chociaż sprawdź: www.o-k.xn.pl

    OdpowiedzUsuń