sobota, 2 lutego 2019

Baśń o samotnym księżycu. „W kim zakochał się Księżyc” Julita Pasikowska


Droga do pięknych rzeczy jest długa i trudna. Nie jest łatwo je osiągnąć. Pewnie dlatego nazywamy je pięknymi, bo nie widujemy ich na co dzień i wydają nam się nie do zdobycia.” s. 32.
 
Elegancki, z zakręconym wąsem, strażnik Ziemi, marzyciel i romantyk. Taki jest Księżyc, filozofujący o samotności i miłości, bohater debiutanckiej książki Julity Pasikowskiej, miłośniczki książek i baśni. O swojej pasji do literatury dziecięcej i młodzieżowej autorka pisze na blogu „Bajkochłonka”, na którym znajdziemy profesjonalne omówienia nowości wydawniczych dla najmłodszych. 
„W kim zakochał się Księżyc” jest również zapowiedzią nowego wydawnictwa Sto Stron, które pragnie wydawać przede wszystkim książki dla dzieci. Wierzę, że uda im się podbić malutkie serca najszczerszych krytyków, bo „W kim zakochał się Księżyc” jest opowieścią pełną ciepła, o emocjach, barwach samotności i nieszczęśliwej miłości. W sercach bohaterów odnajdziemy przede wszystkim blask nadziei, odsłaniającej moc niezwykłej przyjaźni. Okazuje się, że nie trzeba przemierzać całego kosmosu aby znaleźć to, co jest najważniejsze. Najczęściej to, czego szukamy jest bliżej nas, niż nam się wydaje. 

Księżyc co noc wstaje i obserwuje wszechświat oraz migoczące gwiazdy. Jego zadaniem jest chronienie Ziemi przez całą noc. Czuje się jednak bardzo samotny. Niespodziewanie zakochuje się w najpiękniejszej damie na całym niebie. Nie wie jak ma wyznać swoją miłość, więc prosi o pomoc gęś, która staje się miłosnym posłańcem. Księżyc często obserwuje mieszkańców Ziemi, którzy rzadko patrzą w nocne niebo. Pewnej nocy Księżyc poznaje Człowieka, o najbardziej wyczulonym słuchu na Ziemi. Człowiek cierpi na bezsenność i liczy gwiazdy na nocnym niebie, siedząc w swoim ogrodzie i czekając na upragniony sen. Księżyc wyznaje mu swoje uczucia i wątpliwości. Rozmowie przysłuchuje się mała, nieśmiała Gwiazdka, która najbardziej pragnie aby Księżyc był szczęśliwy. Kiedy powraca gęś, nie ma dobrych wiadomości dla swojego okrągłego przyjaciela. Księżyc będzie musiał stawić czoło trudnym uczuciom, rozczarowaniu, tęsknocie, rezygnacji. Ktoś jednak nie pozwoli aby czuł się samotny…. 

Julita Pasikowska stworzyła uroczą, baśniową historię skrywającą mądre przesłanie. Miłość nie zawsze bywa spełniona, czasami poszukując wielkich uczuć tracimy z oczu to, co mamy blisko. Podobnie jak Księżyc, zakochujemy się w wyobrażeniu, marzeniu, powierzchownym pięknie. Rozmowa Księżyca z Człowiekiem to piękna miniaturka dziecięcej wyobraźni. To właśnie małe dziecko słyszy więcej i potrafi dostrzec niebo przepełnione ogromem tajemnic i baśniowości. Człowiek słyszący głos srebrnego Księżyca to metafora dziecięcej wrażliwości. Tylko on patrzy w nocne niebo i tylko on z empatią rozmawia z nietypowym przyjacielem. Księżyc niczym Mały Książę próbuje dowiedzieć się czym jest samotność i co czyni go wyjątkowym we wszechświecie. Dzięki rozmowie i przyjaźni potrafi dostrzec i opisać jak wygląda samotność. Jest ona przede wszystkim brakiem drugiej osoby:

Samotność jest wtedy (…) kiedy widzimy najpiękniejszą w życiu tęczę i nie mamy z kim podzielić się jej widokiem. (…) Samotność to zakaz gier planszowych, skakania w gumę i wszystkich sportów zespołowych. Samotność to brak przyjaciela, brak wspólnych pasji, brak wspólnych wyjść do kina, brak pożyczania zeszytów, kiedy jest się chorym, brak trzymania się za ręce, brak przytulania, brak wszystkiego, co najpiękniejsze. (…) Samotność jest wtedy, kiedy musimy wyobrażać sobie kogoś, do kogo mówimy, bo nie mamy nikogo innego” s. 49-50.

„W kim zakochał się Księżyc” to baśń pełna metafor, płynnych przejść pomiędzy baśniowością, onirycznością a realnością, prawdziwym życiem. Odnajdziemy tu proste odpowiedzi, szczerość dziecka spoglądającego na Księżyc w rozgwieżdżoną noc, niebywałą wartość przyjaźni, która potrafi skleić nawet złamane księżycowe serce. 


Książka „W kim zakochał się Księżyc” Julity Pasikowskiej jest dostępna jako ebook oraz audiobook. Słuchając audiobooka, usłyszymy głosy lektorów: Anny Wysockiej-Jaworskiej i Rafała Pierzaka. Jest to idealna opowieść na dobranoc dla cierpiących na bezsenność i niekwestionowanych śpiochów – słowem dla wszystkich wielbicieli księżycowych baśni. Zjawiskową okładkę tej magicznej opowieści zaprojektowała Gabriela Dec.  

„W kim zakochał się Księżyc” wyd. Sto Stron to wartościowa, nastrojowa historia o małym, zagubionym Księżycu, który jak każdy z nas, szuka miłości, akceptacji i sensu istnienia. Księżyc okazuje się być niezłym myślicielem i niepoprawnym marzycielem, w którym odnajdziemy po części własne, człowiecze odbicie. Piękne zakończenie mówi każdemu z nas, że nawet Księżyc nie jest samotny w wielkim wszechświecie, każdego z nas może spotkać przyjaźń, nie trzeba jej szukać daleko. Piękno nie jest powierzchowne, nie jest "błyszczące" i przysłaniające czy oślepiające, ale wydobywa się z wewnątrz serca, jest ukryte w gestach i czułości, sygnałach empatii. Bohaterowie tej wzruszającej historii uczą, że warto rozmawiać o swoich uczuciach, pytać i szukać odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania. Dzięki dialogowi, rozmowie rodzi się zaufanie, które jest kluczem do prawdziwej przyjaźni.

Książka "W kim zakochał się Księżyc" Julity Pasikowskiej jest pod patronatem KSIĄŻKOJADÓW

 https://wydawnictwostostron.pl/w-kim-zakochal-sie-ksiezyc/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz