czwartek, 27 grudnia 2018

KĄCIK MAŁEGO MOLIKA (8/2018) - "Zaginiona księgarnia" Katie Clapham il. Kirsti Beautyman


Te miejsca są obok nas. Tętnią w aortach miasta. Są blisko gdy wracamy ze szkoły, gdy codziennie przechodzimy obok nich, spiesząc się do pracy. Niepozorne w porównaniu do kolorowych, tytanicznych budynków galerii. Ale jak przytulne są gdy znajdziemy się w środku. Jak magiczne. Ściany zapełnione książkami, zapach papieru, szelest przewracanych stron. Zakochujemy się w takich miejscach i nie chcemy już ich opuszczać. To one nadają kolorów, w ich tętni życie kulturalne. Księgarnie i biblioteki. 


Ostatnio ukazała się książka dla dzieci „Zaginiona księgarnia” Katie Clapham (wyd. Wilga) z ciepłymi ilustracjami Kirsti Beautyman. I jest to tytuł o wielkim potencjale, niezwykłości, magnetyzmie takich miejsc jak księgarnie. Miejsc, w których znajdziemy tysiące książek. Okazuje się jednak, że księgarnie i biblioteki to przecież nie tylko miejsca, w których możemy zaopatrzyć się w kolejne stosy książek. Te miejsca, to coś o wiele więcej. To ludzie, ich doświadczenie, otwartość na spotkanie, organizowanie imprez kulturalnych i promocja czytelnictwa wśród najmłodszych. To opowieść o tym, co robią księgarze i bibliotekarze, jak niezwykłymi ludźmi są, jak wiele w nich jest pasji i empatii dla innych. 

Bohaterką „Zaginionej księgarni” jest mała Milly, która uwielbia „Godzinę z bajkami” w pobliskiej księgarni. Jej właścicielką jest sympatyczna, starsza pani Minty, która doskonale zna gusta czytelnicze i wie jaką książkę polecić. Niestety księgarnia zostaje zamknięta. Dziewczynka bardzo to przeżywa i zastanawia się, co stało się z panią Minty. Sama kiedyś chciałaby zostać księgarką, ale teraz gdy nie ma księgarni, kto poleci jej ulubione książki? Okazuje się, że mieszkańcy miasteczka, podobnie jak Milly, tęsknią za klimatyczną księgarnią i sympatyczną księgarką. Postanawiają działać i na drzwiach zamkniętego lokalu pojawiają się kolejne listy, słowa uznania, prośby dotyczące księgarni…

„Zaginiona księgarnia” zachwyca pięknymi, barwnymi i plastycznymi ilustracjami. Zakocha się w niej każdy (bez względu na wiek) bibliofil. To również ważna opowieść o małych księgarniach, o ludziach którzy prowadzą klimatyczne miejsca, często nieprzynoszące wielkiego zysku. Zamknięta księgarnia to niestety coraz częstszy obraz, który spotykamy w naszych polskich miastach. Bolesne. To od czytelników zależy czy księgarnia będzie działała, podobnie biblioteka. Miejsca pełne książek stają się teraz przestrzenią idealną do spotkań, pracy, odpoczynku. Są „trzecim miejscem” , o czym pisał Ray Oldenburg. W nich jest wielki potencjał, klimat, magia, ale i przejście do świata kultury, świata słów. 

„Zaginiona księgarnia” to także inspirująca historia do zajęć z dziećmi, których chcielibyśmy zachęcić do czytania oraz do przyjścia do biblioteki, księgarni. Książka Katie Clapham to także opowieść dla dzieci, których czeka pierwsza wizyta w świecie książek. Tytuł ten szczególnie polecam bibliotekarzom, pracującym z dziećmi, stworzenie ciekawych warsztatów w oparciu o „Zaginioną księgarnię” na pewno przyniesie wiele radości zarówno prowadzącemu jak i małym czytelnikom.


 Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu WILGA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz