sobota, 2 czerwca 2018

KĄCIK MAŁEGO MOLIKA (3/2018) - "Wilk, który nie lubił czytać" Orianne Lallemand, il. Éléonore Thuillier


O leśnym pożeraczu książek
Czy można pożerać książki a jednocześnie ich nie lubić? Czy można uwielbiać zapach i smak papieru, ale traktować czytanie jako nudę? Jeżeli jest się bajkowym wilkiem, którego leśne menu zapełniają opasłe książki, to wszystkie te kontrasty można pogodzić właśnie w osobie przesympatycznego zwierzątka. I chociaż wilk kojarzy nam się z przebiegłą postacią, chytrą i przerażającą, to ten Wilk wyłamuje się ze wszystkich baśniowych schematów i ram jakie znamy. Przygody Wilka to seria książek wydawnictwa Adamada, których twórcami są – francuska pisarka Orianne Lallemand i ilustratorka Éléonore Thuillier. „O Wilku, który nie lubił czytać” to kolejna odsłona perypetii zabawnego bohatera, którego nietrudno pokochać. A gdy głównym tematem są książki i czytanie, to jest to pozycja niezbędna w biblioteczce młodego czytelnika. 

Wilk był prawdziwym smakoszem literatury, ale nie ze względu na treść, ale wyśmienity smak papieru. Przyjaciele wielokrotnie zachęcali go, aby spróbował przeczytać książkę zamiast ją zjadać, ale wilka bardzo nudziło czytanie. Zmuszony przez leśne zwierzęta usiadł wygodnie w fotelu i otworzył książkę. Nie minęła chwila, gdy zapadł w błogi sen. Gdy się przebudził, znalazł się w baśniowym lesie, a dokładnie w Głównej Bibliotece w Krainie Książek, z której zniknęło dziesięć tytułów. Wilk wspaniałomyślnie zaproponował swoją pomoc i wyruszył na poszukiwanie książek. Kogo spotkał i czy dzięki tej niezwykłej, baśniowej podróży pokochał czytanie? A może jego papierowy apetyt był silniejszy? 


Książeczkę „O Wilku, który nie lubił czytać” pokochają zarówno rodzice jak i maluchy. Postać wilka jest przezabawna, niosąca ze sobą mnóstwo wartości i odpowiadająca na dziecięce problemy. Podróż po baśniowej Krainie Książek to spotkanie ze znanymi postaciami literackimi -  z Piotrusiem Panem, Pinokiem czy Alicjią z Krainy Czarów. Przygody Wilka pokazują, że historie opisane w książkach są naprawdę magiczne, a bohaterowie tylko czekają aby opowiedzieć nam o sobie. Wilk zamienia się w prawdziwego mola książkowego, pragnie jeszcze raz spotkać bohaterów ze snu, z Krainy Książek. To właśnie ciekawość i tajemniczy sen - zachęcają go do czytania. Wilk, którego poznajemy jest podobny do swojego baśniowego odpowiednika, ale nie jest zły czy ponury. Wręcz przeciwnie chętnie pomaga innym, przełamując stereotyp z jakim spotykamy się w baśniach. Książka Orianne Lallemand to świetny materiał do dyskusji z dzieckiem o wartościach czytania. Jest to też jedna z tych pozycji, którą warto podsunąć zajadłemu „antyczytelnikowi”, który nie przepada za biblioteką i literaturą. „O Wilku, który nie lubił czytać”-  to przewrotny tytuł, który sprawdzi się również podczas lekcji bibliotecznych dla przedszkolaków. 


Dzięki ilustracjom Éléonore Thuillier postać Wilka jest charakterystyczna, wyjątkowa, zabawna, sympatyczna. Duży czarny nos, spiczaste uszy, zęby i okrągłe oczy - to jego znak rozpoznawczy. Od pierwszego wejrzenia zjednuje sobie czytelników, którzy będą wyczekiwać z utęsknieniem i dreszczykiem emocji kolejnych perypetii Wilka. Nieszablonowe opowieści, dynamiczne, pełne dystansu, wywołujące uśmiech i falę radości są stworzone z lekkością i pomysłowością. Wilk potrafi zaskoczyć czytelników, uczy się na własnych błędach, a nawet potrafi bardzo dobrze liczyć, więc matematyka nie jest mu obca. Książka godna uwagi tym bardziej, iż seria „Przygody Wilka” otrzymała wyróżnienie w konkursie „Świat przyjazny dziecku”, które zorganizował Komitet Ochrony Praw Dziecka. Opowieść „O Wilku, który nie lubił czytać” na pewno uwrażliwia, uczy fantazjować, śmiać się i czerpać przyjemność z lektury. Z takim Wilkiem nie bałabym się chodzić do lasu!

 Dziękuję portalowi Sztukater za egzemplarz książki.

1 komentarz:

  1. Chrześniak mi rośnie, będzie jak znalazł ! Pozdrawiam nocna porą !

    OdpowiedzUsuń