niedziela, 16 lutego 2014

Polski smak lat 20. i 30. w kulturze

Sławomir Koper pisze bardzo porywające książki - nawet dla powściągliwych amatorów i dyletantów historii, są one kopalnią interesujących faktów. Taką też książką okazały się być - "Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej". Pigułka wiedzy o pierwszych krokach Polaków w dziedzinie filmu, który wypromował wiele gwiazd na miarę amerykańskiego kina. Autor przypomina nam o teatrze i kabarecie, który świetnie rozwijał się w latach międzywojennych. Gdyby nie wybuch wojny, polska kultura mogłaby rozwinąć skrzydła na scenach europejskich (może nawet światowych...). Niestety wiele z opisywanych filmów nie przetrwało do naszych czasów i znamy je tylko z ówczesnych recenzji czy wspomnień. 
Dzięki tej książce poznajemy losy prawdziwych gwiazd kina, teatru i estrady. Nawet nie chcę ich porównywać do dzisiejszych "celebrytów", bo kunszt i charakter tych postaci wychodzi poza współczesne wyznaczniki "talentu". 

Ta książka to niezwykłe kompendium wiedzy dla starszych i młodszych. Autor przytacza wypowiedzi, fragmenty wywiadów, recenzji czy wspomnień dotyczących polskich amantów kina - choćby Eugeniusza Bodo czy Aleksandra Żabczyńskiego. Nie brakuje także opowieści o kobietach  - poznajemy koleje życia Jadwigi Smosarskiej, Lody Halamy czy Toli Mankiewiczówny. Oprócz największych gwiazd polskiej sceny pojawiają się sylwetki już zapomnianych artystów: np. Antoniego Fertnera. Pan Koper przedstawia czytelnikom życiorysy barwne, ociekające anegdotami, opowiastkami i wspomnieniami. Z tych historii wyłaniają się piękne lata 20. i 30. XX wieku, bogate, w których polska kinematografia przyciągała rzesze Polaków,  przychodzących do kin i teatrów podziwiać swoich ukochanych aktorów i artystów. Mogłoby się wydawać, że życie ówczesnych gwiazd było sielankowe, bogate i kolorowe - jednak przewrotny los i czasy okrutnej wojny potrafiły zniszczyć wszystko : sławę, popularność, bogactwo i talent. Polskie gwiazdy musiały walczyć z własnymi uzależnieniami a nawet i nadmierną popularnością. Każda z opisywanych postaci oprócz nieprzeciętnego talentu, uroku i sławy - była człowiekiem, poszukującym miłości, szczęścia i spełnienia.

Warto przypomnieć sobie kilka piosenek z tamtych czasów aby poczuć ten niepowtarzalny klimat ...
Aleksander Żabczyński - Już nie zapomnisz mnie


Eugeniusz Bodo - Umówiłem się z nią na dziewiątą

Fot. Eugeniusz Bodo (źródło - http://pl.wikipedia.org/wiki/Eugeniusz_Bodo)

Fot. Zula Pogorzelska (źródło: http://encyklopedia.interia.pl/haslo?hid=95847)

Fot. Antoni Fertner (Źródło: http://kinoprzedwojenne.blogspot.com/2012/10/antoni-fertner_12.html)3 komentarze:

 1. Słyszałam dość sporo o książkach tego autora i te okładki też wciąż rzucają mi się w oczy... Do tej pory nic nie czytałam, ale "Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej" wyglądają wyjątkowo interesująco. Poszukam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnością przeczytam :D Mam jedną książkę tego autora i czeka ona na moją uwagę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki pana Kopra naprawdę wciągają i nie trzeba być fanem historii aby czerpać z nich radość.

  OdpowiedzUsuń