niedziela, 24 lutego 2013

KĄCIK MAŁEGO MOLIKA (cz.4) - "Anielskie sprawki" Agnieszka Przywara


   Czy dziecko może zobaczyć więcej niż dorosły? Czy może zobaczyć anioła i zostać jego przyjacielem? 
Książka Agnieszki Przywary "Anielskie sprawki" to wspaniały przykład, że anielscy bohaterowie uczą podstawowych wartości, tak ważnych w świecie małego człowieka. Muszelka to mała dziewczynka, która nie chodzi do szkoły, przeważnie spędza czas w domu i musi uważać na swoje chore serduszko. Pomimo, że dziecko jest chore, nie może się bawić jak jej rówieśnicy – jest niezwykle inteligentną i dojrzała jak na swój wiek osobą. Może dzięki temu może rozmawiać z aniołami, ucząc ich prostych rzeczy, które przynoszą wiele radości i uczą szanować każdy kolejny dzień.  
  Anioły, które odwiedzają dziewczynkę są jak dzieci – naśladują, pytają i zachwycają się prostymi przyjemnościami. Muszelka dzieli swoich anielskich towarzyszy na trzy grupy: Anioły Bardzo Pogodne, Anioły Mniej Szczęśliwe oraz Anioły Całkiem Zasmucone. Każda z tych istot po spotkaniu z dziewczynką staje się Aniołem Bardzo Pogodnym, ponieważ bohaterka chętnie pomaga niebiańskim przyjaciołom rozwiązywać ich problemy, lecząc wszelkie kłopoty przyjaźnią, serdecznością i pomysłowością. Muszelka jest dość zaradna i nawet rozbity anielski dzwoneczek czy podartą, białą szatę potrafi naprawić. Bohaterka książki „Anielskie sprawki” uczy małych czytelników bezinteresowności, zwracając uwagę, że pomimo cierpienia i problemów nie należy narzekać ale cieszyć się tym co każdy z nas ma. Anioły natomiast potrafią odwdzięczyć się dziewczynce swoją opieką i przyjaźnią, która pokonuje największe niebezpieczeństwo.  Historie zebrane w książce stanowią jeden cykl, pokazujący dziewczynkę i jej świat  w ciągu czterech pór roku. Anioły są ukazane jako piękne istoty, które podobnie jak ludzie czują, mają gorsze dni, nudzą się i odkrywają ludzki świat. Agnieszka Przywara dzięki swoim anielskim postaciom ukazuje w pozytywny sposób dzieci, które są inne niż ich rówieśnicy- czy to przez chorobę czy przez posiadanie swojego intymnego świata, mogą być szczęśliwe i żyć każdą chwilą. Dziecięcy zachwyt towarzyszy czytelnikowi od pierwszej strony – są nim przepełnione anioły obserwujące świat i Muszelka doświadczająca obecności nietypowych istot. 
  Zabawne ilustracje Zofii Zabrzeskiej są inspiracją dla naszej wyobraźni w trakcie czytania. Ilustratorka uchwyciła w nich charakter każdego z aniołów, indywidualność i emocje. Jest to dodatkową zachętą do przeczytania tej pogodnej i pouczającej książki.
Jeżeli nie wierzysz w anioły ta książka pozwoli Tobie na chwilę oderwać się od racjonalistycznego stąpania po ziemi i unieść w przestrzeń wyobraźni. A jeżeli wierzysz - to nie potrzebujesz żadnej zachęty do przeczytania „Anielskich sprawek”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz